SEB bankas: investuotojų portfeliuose vyksta ryškūs pokyčiai
Biržoje prekiaujami fondai (angl. exchange-traded funds arba ETF) tampa vis populiaresniu investavimo pasirinkimu Lietuvos investuotojams. SEB banko duomenimis, klientų, kurie investuoja į ETF, skaičius per metus išaugo daugiau negu triskart. Atitinkamai pastebimi ir investicinio portfelio struktūros pokyčiai: ETF skiriama investicijų dalis priartėjo prie dalies, kuri tenka investiciniams fondams.
„Auganti ETF fondų įvairovė ir rezultatų rodikliai sulaukia vis didesnio dėmesio klientų, siekiančių diversifikuoti savo investicijas ir pasinaudoti technologijų pažanga, kuri suteikia daugiau galimybių investuoti“, – sako Kristina Ruseckienė, SEB banko Taupymo, investavimo ir pensijų paslaugų vadovė. Ji pastebi, kad augantys investicijų srautai į ETF yra ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio tendencija. Pasak K. Ruseckienės, šias permainas iš dalies lemia vis gerėjantis ETF fondų prieinamumas ir proceso paprastumas, kai investuoti galima per skaitmenines platformas, pavyzdžiui, mobiliąją programėlę, vos keliais paspaudimais.
Į ETF nukreipiama daugiau investicijų negu į akcijas
SEB banko duomenimis, į ETF investuojančių klientų skaičius pernai šovė į viršų – pernai padidėjo daugiau negu tris kartus. Dalis investuotojų atliko vienkartinius pavedimus SEB interneto banke, dalis – sudarė sutartis dėl periodinių lėšų pavedimų, atliekamų automatiškai.
Banko analitikai skaičiuoja, jog 2023 metais ETF sudarė 19 proc. klientų investicijų portfelio, o 2024 metų pabaigoje ši dalis jau buvo išaugusi iki 26 procentų. Atitinkamai, pastebėtas atsitraukimas nuo investicinių fondų. Dabar į investicinius fondus nukreiptos lėšos sudaro 27 proc. klientų investicijų portfelio. Palyginti, 2021 metais investicinių fondų dalis siekė apie 40 procentų, kai ETF tuomet teko 16 proc. dalis. Akcijoms tenkančių investicijų dalis pernai išliko tokia pati, kaip ir užpernai – 25 procentai.
Impulsą suteikė mikro investavimo galimybės
K. Ruseckienės nuomone, pokyčius paskatino ir naujos galimybės, atvertos gyventojams pernai kartu su mikro investavimo paslauga, kuriai nėra taikomi minimalūs prekybos ir vertybinių popierių saugojimo mokesčiai. Daugiau negu trečdalis (35 proc.) investuoti per SEB banką pradėjusių privačių klientų rinkosi būtent šią paslaugą. Vidutinė investuojama suma į ETF sudarė per 180 eurų.
Banko duomenys rodo, pusė visų mikro investavimą pasirinkusių klientų priklauso 36–50 metų amžiaus grupei. Daugiausia (57 proc.) klientų rinkosi JAV akcijų ETF, 17 proc. investavo į Europos akcijų ETF, trečioje vietoje pagal populiarumą atsidūrė Japonijos ir besivystančių rinkų ETF.
Pasiūlą išplėtė ketvirtadaliu
ETF vienetai (ar jų dalys) perkami ir parduodami kaip paprastosios akcijos vertybinių popierių biržoje. Paprasčiausi ETF seka tam tikrą indeksą ir siekia jį atkartoti. Pavyzdžiui, S&P 500 (500 didžiausių JAV kompanijų indeksas).
„Stebėdami klientų pasirinkimus ir analizuodami jų poreikius, siekiame atrinkti ir pasiūlyti dar daugiau finansinių instrumentų, kurie atlieptų jų lūkesčius, leistų nepasimesti šių finansinių priemonių gausoje. Taigi, šiemet plečiame ETF pasiūlą ir savo klientams pristatome keturis naujus ETF. Naujai prieinami ETF seka viso pasaulio akcijų indeksą ir pasaulio mažos kapitalizacijos įmonių indeksus, taip pat galima rinktis JAV technologijų ir S&P 500 ETF“, – dalijasi K. Ruseckienė.
Investuojantys gyventojai nuo šiol galės rinktis iš trylikos ETF fondų pagal turto klasę, riziką, regionus ir sektorius, įsigyti ETF vieneto dalį ir investuoti reguliariai arba sudaryti vienkartinius investavimo sandorius.
SEB bankas primena, kad investicijos yra susijusios su rizika. Taikomi mokesčiai, susiję su teikiamomis paslaugomis. Išsamiau su SEB banko paslaugomis, finansinėmis priemonėmis ir su jomis susijusia rizika galite susipažinti https://www.seb.lt/privatiems/taupymas-ir-investavimas/investavimas/investuotoju-apsauga
SEB bankas rekomenduoja susipažinti su taikomomis sąlygomis ir prireikus pasikonsultuoti su banko specialistu.