SEB banko 2022 m. trijų ketvirčių rezultatai: skolinimas verslui išlieka stabilus, gyventojai atsargiau vertina savo ir šalies ekonomikos perspektyvas
SEB banko vadovės Sonatos Gutauskaitės-Bubnelienės komentaras
Neapibrėžtumas veikia įmonių ir gyventojų nuotaikas dėl finansinių perspektyvų
Pasaulio ir šalies ekonomika šių metų trečiąjį ketvirtį buvo kitokia nei įprastai. Vyraujant neapibrėžtumui, Lietuvos ekonomikos aktyvumas lėtėjo, verslui didžiausią rūpestį kėlė rekordinį lygį pasiekusios energetikos ir žaliavų kainos, infliacija mažino gyventojų vartojimą ir skatino atsargiau vertinti savo namų ūkių ir šalies ekonomikos perspektyvas. Banko finansiniai rezultatai kol kas nerodo, kad klientai susiduria su didesniais finansinių įsipareigojimų vykdymo sunkumais – paskolų kokybė išlieka gera.
Po 8 metų Europos centrinio banko palūkanų normos tapo teigiamos, tikėtina, ši tendencija išliks ir kitais ketvirčiais. Kai kuriose srityse matysime mažesnį klientų aktyvumą, nes žmonės jaučiasi mažiau finansiškai saugūs nei anksčiau. Neapibrėžtumo aplinkoje esame pasirengę atlaikyti sudėtingesnes ekonomines sąlygas ir esame tam, kad palaikytume savo klientus ir gerais, ir sudėtingais laikais.
Verslui iššūkius kėlė energetikos ir žaliavų kainos
Verslo įmonėms didžiausią iššūkį trečiąjį ketvirtį ir toliau kėlė aukštos energetinių produktų ir žaliavų kainos. Tokie kainų šuoliai skatina įmones ieškoti finansinių šaltinių likvidumui palaikyti, taip pat investuoti į atsinaujinančios energetikos gamybą ir efektyvesnį energijos naudojimą.
Skolinimo apimtys verslui išliko stabilios – per tris 2022 m. ketvirčius suteikėme 1 proc. daugiau naujų paskolų verslui nei pernai per tą patį laikotarpį.
Didėja žaliųjų paskolų dalis gyventojams
Per 2022 m. tris ketvirčius gyventojams suteikėme 15 proc. daugiau būsto paskolų nei per tą patį laikotarpį pernai. Tačiau didėjančios palūkanų normos ir pokyčiai ekonomikoje vėsina nekilnojamojo turto rinką, todėl prasidėjus ketvirtam ketvirčiui stebime būsto paskolų paklausos mažėjimą.
Didėjančios namų ūkių išlaidos energetikai ir sąmoningas rūpinimasis tvarumu augino žaliųjų būsto kreditų paklausą – trečiąjį ketvirtį žaliojo būsto paskolos sudarė apie 18 proc. visų naujų banko suteiktų būsto paskolų. Gyventojų susidomėjimą tvaresniais energijos šaltiniais rodo ir augančios paskolos saulės elektrinėms, šilumos siurbliams ir geoterminio šildymo sistemai įsirengti. Šioms reikmėms atiteko penktadalis (19 proc.) visų naujų vartojimo paskolų. Trečiąjį šių metų ketvirtį augo ir žaliojo lizingo sutarčių skaičius – iš visų naujai išduodamų gyventojų automobiliams įsigyti skirtų lėšų 11 proc. sudarė aplinkai draugiškų automobilių finansavimas.
Pastebima privačių klientų indėlių mažėjimo tendencija
Rugsėjo pabaigoje SEB banko privačių klientų sąskaitose buvo 120 milijonų eurų daugiau nei 2021 m. rugsėjo pabaigoje, o bendra visų indėlių SEB banke suma per metus paaugo 476 milijonais eurų, t. y. 5 procentais. Tačiau lyginant 2022 m. rugsėjį su metų pradžia gyventojų indėliai sumažėjo 3 procentais. Tai lėmė sparčiau negu pajamos augusi infliacija, nemažėjusios išlaidos paslaugoms ir vasaros atostogoms – namų ūkiai taupė mažiau negu ankstesniais metais.
Kita vertus, gyventojai taip pat ieško būdų, kaip išsaugoti santaupas ir išbando naujas investavimo galimybes. Investicijų robotu SEB mobiliojoje programėlėje nuo paslaugos pristatymo pradžios jau pasinaudojo 6 tūkst. klientų Lietuvoje, o bendrai į investicinius fondus investuojančių banko klientų per metus padaugėjo 15 procentų. Neseniai pristatėme naują galimybę investuoti ir taupyti norintiems gyventojams: jie gali pradėti investuoti, naudodamiesi investicijų robotu SEB mobiliojoje programėlėje, ir dalį lėšų kaupti terminuotojo indėlio sąskaitoje.
Pagrindiniai veiklos duomenys
- SEB banko grupės turtas 2022 m. rugsėjo 30 d. buvo 12,0 mlrd. eurų (2021 m. rugsėjo 30 d. – 10,9 mlrd. eurų)
- SEB banko grupės nuosavas kapitalas 2022 m. rugsėjo 30 d. buvo 943 mln. eurų (2021 m. rugsėjo 30 d. – 919 mln. eurų)
- Per 2022 metų tris ketvirčius SEB bankas uždirbo 113,8 mln. eurų neaudituoto grynojo pelno arba 26 proc. daugiau negu per 2021 metų tris ketvirčius – 90,1 mln. eurų, o SEB banko grupė – 111,9 mln. eurų neaudituoto grynojo pelno arba 28 proc. daugiau negu pernai tuo pačiu metu – 87,6 mln. eurų.
- Per tris 2022 metų ketvirčius Lietuvoje veikiančios SEB įmonės į valstybės biudžetą sumokėjo daugiau kaip 64 mln. eurų įvairių mokesčių
- SEB banko indėlių portfelis 2022 m. rugsėjo 30 d. buvo 10,0 mlrd. eurų (2021 m. rugsėjo 30 d. – 9,5 mlrd. eurų)
- SEB banko grupės paskolų ir lizingo portfelio grynoji vertė 2022 m. rugsėjo 30 d. buvo 6,6 mlrd. eurų (pernai rugsėjo 30 d. – 6,1 mlrd. eurų). Paskolų kokybė išliko gera
- SEB banko grupės pajamos per 2022 metų tris ketvirčius sudarė 206,2 mln. eurų (pernai per tą patį laikotarpį jos buvo 159,1 mln. eurų)
- SEB interneto banko aktyvių vartotojų skaičius 2022 m. rugsėjo pabaigoje buvo daugiau kaip 550 tūkstančių. Beveik 470 tūkst. privačių ir verslo klientų naudojo SEB mobiliąją programėlę – 9 proc. daugiau nei prieš metus