SEB bankas: išaugusį SVV įmonių optimizmą stiprino didesnis finansavimas
Ekonomikos augimas ir sustiprėjęs optimizmas dėl artimiausios ateities skatina smulkųjį ir vidutinį verslą atsiverti naujoms galimybėms ir spurtuoti. Smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) aktyvumą rodo per metus pastebimai padidėję įmonių finansavimo rodikliai. Pernai SEB banko Lietuvoje įmonėms suteiktų paskolų portfelis buvo 10 proc. didesnis, lyginant su 2023 metais.
„Įmonių rezultatų tendencijos šiandien rodo, kad Lietuvos verslas sugebėjo tinkamai pasiruošti sulėtėjusios ekonomikos bei aukštos infliacijos iššūkiams ir laiku įgyvendino taiklius sprendimus, nulėmusius veiklos tęstinumą. 2024 metais dauguma SVV įmonių atgavo pagreitį ir išnaudojo galimybes augti, kūrė naujas paslaugas ir produktus, ketino plėsti asortimentą ir veiklos geografiją. Ėmus mažėti bazinėms palūkanų normoms ir didėjant vartotojų lūkesčiams, akivaizdu, kad verslai nesnaudė – naudojosi palankiomis aplinkybėmis, kad labiau įsibėgėtų“, – teigia Eglė Dovbyšienė, SEB banko valdybos narė, Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovė.
Jos teigimu, lyginant su kitomis Baltijos šalimis, Lietuvoje labiausiai augo ateitį optimistiškai vertinančių įmonių dalis ir sparčiausiai tirpo pesimistų gretos. SEB Baltijos šalių verslo apžvalgos duomenimis, Lietuvos verslai šiemet ryžtingai nusiteikę investuoti į pajėgumų plėtrą ir skaitmenizaciją, samdyti daugiau darbuotojų, ieškoti naujų eksporto rinkų, pristatyti naujų produktų ar paslaugų.
Verta paminėti, kad pernai SEB bankas fiksavo didžiausius investicinių ilgalaikių paskolų segmento pokyčius – įmonės intensyviai investavo į įvairius gamybinius projektus, naujų pastatų statybą, technologinę plėtrą. „Investicinių projektų gausa sukuria tam tikrą inerciją ir sudaro palankią aplinką bei sąlygas tolimesnei plėtrai. Ekonominė logika diktuoja, jog užbaigus statomus objektus turėtų išaugti eksporto apimtys, gerėti įmonių pelningumas ir konkurencingumas“, – teigia E. Dovbyšienė.
Iš viso SVV finansavimas šiuo metu sudaro per ketvirtadalį (25 proc.) bendro SEB banko verslo klientų paskolų portfelio. Pasak E. Dovbyšienės, verslo aktyvumas pernai žengė koja kojon su ekonomikos augimu, kuris buvo didesnis, negu prognozuota.
Kita vertus, didesnis buvo ir apyvartinių lėšų poreikis, nes augo įmonių sąnaudos: infliacijos tempas pernai sulėtėjo, bet bendras nominalus kainų lygis išliko kur kas aukštesnis nei prieš kelerius metus. Padidėjusios įmonių sąnaudos daro spaudimą pelningumui. SEB banko analitikų teigimu, dėl to išaugo tiek bendras apyvartinių lėšų finansavimo lygis, tiek banko sąskaitų kreditavimas (angl. overdraft).
2024 metais taip pat suaktyvėjo banko garantijų rinka – tam teigiamą įtaką darė įvairūs dideli infrastruktūriniai projektai, aplink kuriuos ėmė telktis SVV ekosistemos. SEB banko ekspertų teigimu, palanki aplinka garantijoms augti išliks ir šiais metais. Didesnę investicinių paskolų paklausą šiemet turėtų lemti ilgalaikis investicijų į modernizaciją ir automatizaciją poreikis, taip pat – eksporto ir verslo plėtros planai.